Cudowna Grecja — zakochaj się od pierwszego wejrzenia

Grecja magiczna — Grecja historyczna

Wiele osób decyduje się, by spędzić letni urlop w Grecji. Kraj oferuje nie tylko piękne plaże, ale także kilka ciekawych muzeów. Tak, tak drodzy państwo — muzea również mogą być ciekawe i nie zawsze znajdują się one w dużym budynku. Grecja pod tym względem bardzo zaskakuje. Zobacz więcej!

1. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Jeśli naszą podróż zaczynamy od stolicy kraju, warto zajrzeć do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach. Powinno ono znaleźć się na pierwszej pozycji listy osób, które chcą zwiedzić 3 najciekawsze muzea w Grecji. Narodowe Muzeum Archeologiczne to największe muzeum w Grecji i jedno z największych na świecie pod względem zbiorów, które pochodzą z okresu od prehistorii do późnego antyku — można w nim zobaczyć ponad 20 tys. eksponatów. Zobaczenie wszystkich wystaw jednego dnia jest niemal niemożliwe, dlatego przed udaniem się na miejsce najlepiej więc wybrać kilka działów, które najbardziej nas interesują i na nich się skupić.

2. Delfy

Każdy odwiedzający Ateny i Patras, powinien zarezerwować jeden dzień, by po drodze zobaczyć Muzeum Archeologiczne w Delfach, które umieszczono na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Znajdziemy w nim ślady najważniejszych starożytnych miejsc kultu — świątynię Apollina oraz miejsce funkcjonowania słynnej wyroczni, do której przybywali po radę ludzie nie tylko z Grecji, ale z całego regionu basenu Morza Śródziemnego. Co ciekawe, ten wielki obszar nie służył jedynie jako miejsce oddawania czci greckim bogom. Odbywały się tu także spotkania greckich państw-miast oraz igrzyska sportowe. Obecnie w Delfach możemy podziwiać ruiny zarówno stadionu, jak i Athena Pronaia, czyli świątyni Ateny. Kompleks leży na wzgórzu, warto zatem włożyć wygodne buty i choć wspinaczka może wydawać się wymagająca, podziwianie śladów starożytności i widok na Zatokę Koryncką wynagrodzą wszystkie trudy.

3. Meteory

W centralnej części kraju znajduje się kompleks kilkunastu klasztorów. Na sporej równinie porośniętej lasem znajdziemy ponad tysiąc niezwykłych skał, które niespodziewanie wyrastają z ziemi na nawet 500 metrów wysokości. Obecność gigantycznych kamieni w tym miejscu zadziwia samych geologów, którzy nie potrafią do końca wyjaśnić ich pochodzenie. Co dziwi bardziej — na szczytach niektórych skał znajdują się trudno dostępne klasztory. Pierwsze z nich powstały w XIV wieku. Dziś już tylko 6 z nich jest aktywnych i otwartych dla zwiedzających. Za wejście do każdego z nich należy zapłacić oddzielnie. Największym i najczęściej odwiedzanym zakonem jest Wielki Meteor. Już sama podróż do budynku wydaje się bardzo ekscytująca —  by dostać się do budynku, trzeba pokonać najpierw kamienny tunel, a potem wykute w skale schody. Najbardziej interesującym punktem zwiedzania jest kaplica, w której znajdują się stare freski i ludzkie czaszki, spoglądające złowrogo z półek w sali. Pozostałe klasztory to ruiny. Cały kompleks wpisany jest na listę UNESCO.