Wakacje w Hiszpanii – gdzie wymienić złotówki na obcą walutę?

W Hiszpanii od lat obowiązuje euro, a jego kurs stale się zmienia. Jeśli chodzi o najlepszy czas na wymianę waluty, niestety nie ma na to reguły. Zdarza się, że w najgorętszym, wakacyjnym szczycie ceny znacznie spadają, a poza sezonem rosną. Warto więc raczej zastanowić się nad miejscem, gdzie dokonamy bezpiecznej transakcji, niż liczyć na korzystniejszą sytuację na rynku.

Gdzie wymienić niewielkie sumy, a gdzie dużą ilość gotówki?

Zanim wybierzesz się do punktu wymiany, zastanów się, ile gotówki musisz ze sobą zabrać. Jeśli na wakacjach masz zapewnione wyżywienie (ponieważ np. wykupiłeś wycieczkę all inclusive), nocleg oraz transport, większość wydatków jest już pokryta. Oznacza to, że nie potrzebujesz nosić przy sobie dużej ilości lokalnej waluty. W tym przypadku wybór kantora warto uzależnić od lokalizacji. Może się okazać, że podróż na drugi koniec miasta tylko po to, by wymienić złotówki po lepszej cenie, zupełnie się nie opłaci – Twój czas oraz koszty transportu nie będą współmierne do „zysku” z wymiany niewielkiej sumy.

Jeśli planujesz wiele wakacyjnych wydatków i wolisz mieć przy sobie sporo gotówki, pomyśl o kantorze stacjonarnym lub banku. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć sytuacji, w której większość punktów za granicą nie prowadzi kupna złotego. Lokalny kantor można też z łatwością sprawdzić, korzystając z opinii w internecie lub zasięgając informacji wśród znajomych.

Najlepsze miejsca do wymiany złotówek na euro

Wybierając najlepszy kantor, patrz nie tylko na kurs wymiany, ale także wysokość marży pobieranej przez placówkę. Pod względem dostępności waluty obowiązującej w Hiszpanii raczej nie ma się o co martwić. Praktycznie każdy punkt oferuje sprzedaż euro za polskie złotówki. Jeżeli wolisz jednak zaczekać i kupić gotówkę dopiero po dotarciu na miejsce, skorzystaj z kantoru znajdującego się na terenie ośrodka wypoczynkowego, lotniska czy centrum handlowego. Unikaj słabo oznaczonych miejsc, które na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie. Zawsze żądaj też potwierdzenia przewalutowania, zawierającego miejsce i czas dokonania transakcji, a także dokładne dane dotyczące zamienianej sumy. Możesz również udać się do lokalnego banku i tam wymienić pieniądze. To z pewnością bardzo bezpieczny sposób, ale musisz liczyć się z opcją mniej korzystnych kursów.

Ciekawym sposobem na spore oszczędności okazuje się wymiana w kantorze internetowym. Kurs zazwyczaj jest dużo korzystniejszy, ale do realizacji transakcji potrzebne jest specjalne konto walutowe. Wymienione euro trafi bezpośrednio na Twój rachunek i będziesz mógł wypłacić je z wybranych bankomatów w całej Europie bez wysokiej prowizji. Bez względu na to, gdzie zdecydujesz się wymienić walutę, pamiętaj o tym, by zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Po wyjściu z kantoru czy odejściu od bankomatu pilnuj torebki, czy plecaka z pieniędzmi, a najlepiej schowaj je w kilku, ciężko dostępnych dla potencjalnych złodziei miejscach. Komfortowy wypoczynek, bez stresu i problemów to w końcu podstawa udanych wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*