Wypoczywaj aktywnie wakacje na Krecie

Kreta to jedna z najpopularniejszych greckich wysp, otoczona czystym błękitem Morza Śródziemnego, znana z legendarnego pałacu Minosa w Knossos i licznych stanowisk archeologicznych. Jest prawdziwym rajem dla pasjonatów pieszych wędrówek, wypraw rowerowych w nieznane oraz miłośników poznawania zabytków. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów dla osób, które pragną aktywnie wypoczywać na Krecie, a przy okazji dowiedzieć się o niej jak najwięcej.

Odkrywaj popularne i mało znane zakamarki wyspy

– Heraklion – to bez wątpienia obowiązkowy punkt na turystycznej mapie wszystkich podróżujących po Krecie. Tu możesz odwiedzić Muzeum Ikon, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Historyczne. Osoby lubiące włóczyć się ulicami miast, zobaczą ciekawą zabudowę, kolorowe witryny sklepowe, imponujące mury obronne miasta, port z licznymi łodziami oraz zabytkową fortecę Rocca al Mare z XVI wieku. W Heraklionie możesz odwiedzić również monumentalną Fontannę Morosini’ego pochodzącą z XVII wieku ze zdobieniami nawiązującymi do mitologii, Bazylikę Agios Marcos oraz Katedrę Agios Titos.

– Cretaquarium – to imponujące akwarium-oceanarium. Znajduje się ono w miejscowości Gournes (około 15 km. od Heraklionu). Zobaczysz tu najrozmaitsze gatunki egzotycznych ryb, glonów, gąbek, meduz, skorupiaków, a nawet rekiny leniwie pływające za szybą.

– Knossos – to znany każdemu z lekcji historii zespół antycznych ruin. Tu znajduje się legendarny pałac Minosa, a na jego terenie niezwykłe freski ścienne, sala tronowa, korytarze, gliniane pitosy, kolumny oraz „Rogi Minotaura”. Budowla zadziwia i imponuje osiągnięciami techniki, jakie stosowano już w starożytności. W pałacu działała kanalizacja, wentylacja, funkcjonowały toalety. Z nim również związany jest mit o Minotaurze, potworze zamieszkującym w lochu pod budynkiem. Pożerał on ludzi zamykanych w labiryncie.

– Malia – to malownicza miejscowość, w której znajdują się zarówno nowoczesne kurorty turystyczne, jak i niezwykłe stanowiska archeologiczne z epoki minojskiej. Zobaczysz tu pozostałości antycznego miasta z XIV w. p.n.e., a wśród nich ruiny domów mieszkalnych, świątyń oraz epokowy pałac.

– Fajstos – to miasto zabytków. Tu  zobaczysz pozostałości słynnego pałacu z bramą wejściową, fundamentami oraz fragmentami murów. To z tego antycznego miasta pochodzi słynny dysk z Fajstos zawierający liczne inskrypcje. Można go zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie. W starożytności Fajstos stanowiło prężny ośrodek handlu. Znajdują się ruiny kanałów wodnych, ślady wytopów rud miedzi oraz fragmenty kramów, na których były dokonywane transakcje handlowe. – Psiloritis – to najwyższy szczyt na Krecie. Dla miłośników górskich wędrówek jego zdobycie to prawdziwa „gratka”. Zachęcamy do wyprawy trekingowej wszystkich tych, którzy uwielbiają przygody i niezapomniane krajobrazy oglądane z wysokości oraz cenią sobie aktywny wypoczynek. Gdy dotrzesz na szczyt, możesz zadzwonić w dzwon Timios Stavros znajdujący się przy kapliczce w całości wybudowanej z kamienia. Widok na okoliczne pasma gór, lasy i miejscowości jest bezcenny i wart każdego wysiłku. Oprócz Psiloritis zachęcamy do odwiedzania niższych pasm górskich, skrywających liczne wioski, groty, jaskinie, jamy, przydrożne kapliczki i gaje oliwne.