Pięć miejsc, których nie możesz przegapić, wybierając się do Egiptu

Egipt to egzotyczny zakątek globu słynący z bogatej historii, licznych arcydzieł architektury wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, piaszczystej pustyni i przemierzających ją beduińskich karawan, raf koralowych oraz ośrodków wypoczynkowych dostosowanych do portfela, oraz wymagań każdego turysty. Wszystkich atrakcji turystycznych, a także miejsc wartych zobaczenia wyliczyć tu nie sposób, dlatego zaprezentowane zostanie pięć spośród nich. Pięć miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się na wczasy do Egiptu.

Luksor

Usytuowany w południowym Egipcie Luksor przyciąga do siebie zwłaszcza turystów spragnionych kontaktu z pozostałościami starożytności. To tutaj napotkać można budowle sakralne pokroju Świątyni Luksorskiej, Świątyni Hatszepsut czy też znaną z wielu starożytnych posągów i nekropolii Dolinę Królów. Ten wznoszony przez pokolenia faraonów kompleks to zarazem miejsce odkryć najbardziej rozpoznawalnych, legendarnych zabytków i artefaktów starożytnego Egiptu.

Piramidy oraz sfinks w Gizie

Trudno chyba o bardziej kojarzący się z Egiptem obraz w zbiorowej wyobraźni niż piramidy czy sfinks. Te dwa zabytki są dla Egiptu tym, czym dla Paryża Wieża Eiffla. Piramidy z Gizy uchodzą na największe, najstarsze oraz architektonicznie najdoskonalsze tego rodzaju budowle, które można spotkać na terenie tego kraju. Natomiast przynależący do całego kompleksu i mierzący dwadzieścia metrów wysokości sfinks to jedna z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb w historii ludzkości.

Muzeum kairskie

Założone w XIX wieku muzeum uznawane jest za największe na świecie zbiorowisko egipskich eksponatów, których liczbę szacuje się na sporo powyżej 100 tysięcy egzemplarzy. W skład wyposażenia muzeum wchodzą między innymi: kolekcje papirusów, artefakty z grobowców faraonów, sarkofagi, mumie czy statuetki wyobrażające bogów egipskich lub przedstawicieli rodzin królewskich.

Rafa Koralowa w Dahab

Nadmorskie Dahab to część Egiptu przyciągająca do siebie zwłaszcza miłośników sportów wodnych, w tym nurkowania powierzchniowego oraz głębinowego. Na nurków czekają urokliwe zakamarki tamtejszej rafy koralowej, ekosystemu będącego domem wielu rzadkich gatunków zwierząt oraz roślin. Ekosystemu, który obecnie niestety blaknie i wymiera, warto więc pospieszyć się z doświadczaniem jego uroków. Na miłośników nie tylko nurkowania, ale i marynistyki oraz historii czekają również wyprawy do zatopionych wraków okrętów.

Którykolwiek z egipskich bazarów usytuowanych na starym mieście Egipskie bazary to miejsca, w których można zobaczyć, jak wygląda życie codzienne rdzennych mieszkańców z dala od blichtru wielkich ośrodków turystycznych oraz choć raz zatopić się w prawdziwie lokalnej kulturze. Częścią tego doznania są zakupy i możliwość targowania się ze sprzedawcą o cenę każdego produktu, co stanowi niezbywalną część tamtejszej obyczajowości. Odwiedzając bazar, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w unikalne pamiątki, przynależące do lokalnego rękodzieła. Do najpopularniejszych przywożonych z Egiptu przedmiotów należą: srebrna biżuteria, tkane dywany, orientalne przyprawy, a także perfumy.