Pod piramidy razem z psem – wspólna wyprawa do Egiptu

Wybierasz się na wczasy do Egiptu, krainy piramid i ojczyzny faraonów, ale zarazem nie wiesz, co zrobić z psem, a pozostawienie go kolejny raz pod opieką rodziny lub przyjaciół Cię nie satysfakcjonuje? W takim razie opcją wartą rozważenia jest wspólny wyjazd z milusińskim. To rozwiązanie zyskujące na popularności, a zarazem łatwiejsze do przeprowadzenia, niż mogłoby się wydawać. W rozważeniu, czy to pomysł dobry dla Ciebie oraz jak przygotować się do ewentualnej podróży, pomoże Ci poniższy tekst zawierający najbardziej podstawowe informacje i sugestie dla każdego, komu marzy się wakacyjna wyprawa w towarzystwie ukochanego czworonoga.

Psi paszport

Wyjeżdżając za granicę, musisz pamiętać nie tylko o zabraniu własnego paszportu, ale i o postaranie się o dokument dla Twojego czworonoga. Paszport zwierzęcia domowego jest wydawany przez lekarza weterynarii na okoliczność międzynarodowej podróży. Oprócz personaliów właściciela zawiera między innymi informacje o rasie zwierzęcia i jego cechach charakterystycznych, a także listę przeprowadzonych szczepień. W związku z procedurą wystawienia dokumentu, pies zostanie również oznakowany chipem lub tatuażem identyfikacyjnym.

Transport zwierząt liniami lotniczymi

Większe i bardziej prestiżowe linie lotnicze oferują usługę przewozu zwierząt. Do wyboru pozostaje transport na pokładzie samolotu w przystosowanym do tego celu kontenerze lub w luku bagażowym. Wykonalność usługi zależy od rozmiaru, wieku i wagi zwierzęcia, które zamierzamy zabrać w podróż.

Przewóz zwierząt autokarem

Coraz więcej przewodników międzynarodowych oferuje pasażerom możliwość wykupu biletu autokarowego również i dla swojego zwierzęcia. Warunkami wstępnymi są waga oraz wielkość pupila. Zwierzęta na ogół przewożone są w dedykowanych temu celowi pojemnikach bądź na kolanach pasażerów. Akcesoriami niezbędnymi podczas przewozu psa autokarem są kaganiec oraz smycz. Często wymagane jest również posiadanie aktualnej książeczki szczepień czworonoga.

Przewóz zwierząt samochodem osobowym

Przewożąc psa samochodem osobowym, należy pomyśleć o zapewnieniu mu podstawowej wygody oraz bezpieczeństwa podczas podróży. Służą temu zwłaszcza akcesoria do transportu, dostępne w sklepach zoologicznych. Wybór jest różnorodny i obejmuje między innymi: maty do bagażników, szelki samochodowe lub foteliki dla psów. Nie należy też zapominać o elemencie tak podstawowym jak miska dla psa, zapas wody pitnej oraz karma w ilościach wystarczających na czas podróży.

Kwestie kulturowe

Przybywając do obcej kultury, należy się odpowiednio wcześniej zorientować, w jakich okolicznościach – i czy w ogóle – obecność psa może tam zostać uznana za niestosowną i takich sytuacji unikać. Jeśli miejsce, do którego przybywasz, jest nastawione do psów raczej negatywnie i uznaje je za zwierzęta nieczyste, być może lepszym pomysłem będzie zrezygnowanie z towarzystwa czworonoga podczas tej wycieczki, niż wzbudzanie niepotrzebnych kontrowersji. Jeśli kwestie kulturowe nie stanowią problemu, należy mimo wszystko zachować ostrożność i mieć psa pod ciągłą kontrolą, na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza w większych skupiskach ludzkich. Zachowanie nacechowanej szacunkiem ostrożności powinno pomóc Ci uniknąć problemów i w pełni cieszyć się ze spędzonego razem z ukochanym czworonogiem urlopu.